Procesory
Dzisiejsze konstrukcje czy to AMD, czy INTELA oparte są na powstałej w latach 70 architekturze x86,
od tego czasu zmieniły się moce obliczeniowe, ilość rdzeni, procesy technologiczne, a nawet rozkład układów na PCB procesora.
Niegdyś w latach 90 było więcej producentów procesorów, w tym IBM oraz CYRIX, procesy technologiczne (czyli wielkość druku układów na PCB)
wynosiły aż 3000/4000 nm, jest to absurdalna wielkość układów, procesory nie mogły mieć więcej niż 1 rdzeń
(rdzenie wykonują zadania do policzenia) i 1 wątek (wątki szeregują zadania wykonywane przez procesor).
(Pokaż więcej)
Na koniec XX wieku procesory z 8 początkowo rozrosły się do 32 bitów na rdzeniach co pozwoliło na bardziej skomplikowane systemy operacyjne.
W 2002 roku AMD zaprojektowało instrukcję x64 pozwalającą na produkcję 64 bitowych procesorów dziś stosowanych na porządku dziennym, pracownicy INTELA nie potrafili zaprojektować takich procesorów, więc INTEL wykupił od AMD prawo do korzystania z instrukcji, która w INTELU do dziś nazywa się AMD 64.
AMD miało swoje modele Athlon, a INTEL miał Pentiuma oraz Celerona.
W 2007 roku nastał zmierzch 32 bitowych procesorów w PC, ponieważ powstał do dziś najbardziej wymagający system świata WINDOWS VISTA.
Procesory z tamtego okresu do dziś bez szwanku radzą sobie w zadaniach, bo w końcu oferują ogromną wydajność,
INTEL core2quad oraz core2extreme, 4 rdzeniowe, 4 wątkowe procesory, najnowsze programy działają bez większego szwanku, a core2extreme da się nawet obrabiać filmy w 4k, niestety ze względu na stare instrukcje nie radzą sobie rewelacyjnie w grach, czego nie można powiedzieć o AMD bo ich model phenom II x6 1100t z 6 rdzeniami i 6 wątkami do dziś zaskakuje wydajnością, dzisiaj popularna gra fortnite nie jest dla niego problemem, gdyż jest mało wymagająca, wyraźny problem z płynnością pojawia się dopiero w grach z serii Assasin's creed, czy grze Cyberpunk 2077, niestety jego cena do dziś nie zadowala, bo na dobry egzemplarz musimy
mieć około 300 złotych.
W 2012 roku INTEL się rozwijał a AMD przegrało swoją nieudaną prądożerną serią FX. Ale INTEL też nie miał dobrze,
bo ich seria BROADWELL z 2015 roku jest jednym z największych niewypałów XXI wieku.
Mówimy tu o 5 generacji procesorów INTEL core i[...], do najczęściej psujących się należały modele core i5, oraz core i7.
W 2015 roku powróciło także do gry AMD projektując nową serię ryzen, której dziś 5 generacja jest lepsza od intela pod każdym aspektem nawet gier.
Główną porażką INTELA jest produkcja w 14nm, a AMD robi w 7nm, a zatem AMD ma niższy pobór prądu i niższe temperatury,
bo na przykład model Ryzen 5 5600X z 6 rdzeniami i 12 wątkami oferuje wydajność 10 generacji i7 mającej dwukrotnie większy pobór mocy oraz 8 rdzeni i 16 wątków do najwyższych modeli 10
generacji INTELA nie zaszkodzi nam się wyposażyć w chłodzenia wodne z 280 lub 360 milimetrowymi chłodnicami,
ponieważ nawet na nich model i9 10900k osiąga 100 stopni celsjusza!